Граматически приоритети: на какво първо да обърнете внимание
За съжаление (или за щастие), не всеки грамотен човек може да стане писател. Наличието на граматически грешки в текста обаче пречи на читателя да възприеме информацията, изкривява смисъла и като цяло създава неприятно изживяване при четене.
Какъвто и брилянтен текст да напишете, граматическите грешки ще развалят цялата картина. И обратното е вярно – изпипаният, идеален, грамотен текст ще си остане само набор от правилно изписани думи, ако в него няма интересни мисли и идеи.
За да не се изгубите в безкрайното море от правила, трябва правилно да подредите приоритетите. И така, нека отделим следните „граматически приоритети“:
- Правилният избор на думи за изразяване на мисли.
Грешната дума може да обърка читателя и да го подведе: невъзможно е да четете мисли и да познаете какво е имал предвид авторът.
- Времена на глаголите и съгласуване на времената.
Уместно е, ако пишете на родния си език и е особено важно, ако пишете на чужд език. Читателят трябва да разбере кога се случват събитията.
- Съгласуване на съществителни и глаголи (по-специално, предикат и субект).
Например:
Формата за единствено число на сказуемото показва съвместно действие, формата за множествено число показва отделно изпълнение на действието: „Петима войници отидоха на разузнаване (в група)“. – „Пет войника отидоха на разузнаване“ (всеки със самостоятелна задача).
- Единствено и множествено число.
Например едно от правилата за българския език гласи:
„Съществителните с реално значение се използват в множествено число за обозначаване на различни степени или видове вещества, например: висококачествени стомани, скъпи тютюни, червени и бели глини, смазочни масла. ср със специална употреба: бензини, гранити, каучуци, цименти, естери, културни лакове, офсетови хартии. Имената на елементите (злато, сребро, платина, азот, калий, натрий и др.) обаче не образуват множествено число. Не се образува и от същински имена като мляко, просо, ориз, киселец, пух и др.
Ако пишете на английски, в допълнение към тези правила, обърнете внимание на следните нюанси:
- Предлози. В английския език няма ясни правила за използването на определени предлози (кой предлог, как и къде да се използва). Освен това предлозите могат да се използват по различен начин в различните диалекти.
- Членове (the, an, a) – служебна част на речта за изразяване на сигурност/несигурност на предмета.
Тези две точки са по-скоро технически (семантични), отколкото граматически грешки.
Семантиката (от друг гръцки „обозначаващ“) е дял от лингвистиката, който изучава семантичното значение на езиковите единици.