В тази статия ще намерите информация за това какво е рецензия, какви задачи изпълнява, какви видове рецензии съществуват, какво е рецензия на книга (литературна рецензия) и как се пише, полезни съвети и трикове за писане и, разбира се , примери.
Какво е рецензия
Рецензия е критичен преглед, който информира за ново събитие, съдържа оценка и кратък анализ на произведение на художествената литература, науката, изкуството, публицистиката и др.
Писането на рецензия е увлекателен, творчески процес, в резултат на който читателят / зрителят се превръща в автор и създава свой собствен текст, в който изразява своите мисли, преживявания, както и лично разбиране и осъзнаване на прочетеното или видяно.
Обект на рецензията са не просто факти, а различни информационни явления – представления, книги, игри, брошури, научни трудове, филми, телевизионни програми.
Рецензията принадлежи към аналитичните жанрове на журналистическия стил на речта.
Тъй като рецензията е аналитичен жанр, основната му задача е не просто да информира за събитие или обект, а да представи това събитие: анализ, оценка на случващото се, аргументация, лични изводи и разсъждения. Но в същото време прегледът не трябва да се разглежда като средство за решаване на някакви глобални социални проблеми. Това става чрез различни изследвания, литературно-критически статии или рецензии.
По принцип авторът на рецензията (рецензентът) проучва едно или две произведения и им дава оценка, често критична.
Видове рецензии
В зависимост от броя на анализираните произведения се разграничават два вида рецензии:
- Монорецензия. Предмет на монорецензия е едно произведение, което авторът може да сравни с други произведения, известни на публиката. Този преглед е малък.
- Полирецензия. Предмет на полирецензия са две или повече произведения, които най-често авторът сравнява помежду си или с други нови или малко известни произведения. Този преглед е впечатляващ.
В зависимост от тематиката рецензиите са:
- литературна или книжна рецензия;
- театрални;
- музикални;
- филмови рецензии;
- рецензия на научна работа;
- рецензии на рекламни клипове;
- рецензии на анимационни филми;
- рецензии на игри и др.
В зависимост от обема има:
- мини-рецензии. Това е рецензия с малък обем (1-1,5 страници печатен текст), в която рецензентът кратко, сбито и без излишни отклонения дава аргументирана оценка на произведението. Мини прегледите са много търсени.
- гранд-рецензии. Това е преглед на голям обем, в който темата е разкрита задълбочено, представен е задълбочен анализ и е дадена разностранна оценка на работата. Грандиозните рецензии обикновено се пишат от експерти критици.