Библиотека

Какъв е принципът на “обърнатата пирамида”, историята на появата, предимства и недостатъци

Принципът на обърнатата пирамида се използва активно от медиите в продължение на много десетилетия и се счита за традиционна схема за създаване на новинарски репортажи.
Съгласно този принцип най-значимите, фундаментални и интересни факти се появяват в началото на статията, в нейния първи абзац, а всички останали (по-малко решаващи и полезни) са подредени в низходящ ред на тяхната стойност в следващите параграфи.
Някои автори са доста скептични относно „обърнатата пирамида“, но въпреки критиките този принцип продължава да се използва широко от медиите.

 

Историята на обърнатата пирамида

До края на 19-ти век всички броеве на вестници се създават според традиционния „бавен“ принцип: информацията се представя на малки порции в хронологичен ред и читателят намира всичко най-интересно в края на статията („те живееха щастливо завинаги”).

Всичко се промени след създаването на телеграфа.

Първият електромагнитен телеграф е създаден от руския учен П. Л. Шилинг през 1832 г. Впоследствие електромагнитен телеграф е построен в Германия и Великобритания, а в САЩ електромеханичен тип телеграф е патентован от американския изобретател и художник Самуел Морз (през 1840 г.).

Това събитие доведе до появата на нова ера в изкуството, литературата и науката, благодарение на която се роди “обърнатата пирамида”.

Появата на телеграфа може да се сравни с появата на Интернет, той предизвика толкова мощен, революционен ефект. Отначало прости съобщения се предаваха по телеграф, след това се появиха цели кореспондентски мрежи за предаване на новини и дори отделни телеграфни агенции.

Но телеграфът имаше един съществен недостатък – високата цена на използване. Телеграфните разходи бяха толкова големи, че беше необходимо да се пише много стегнато, стегнато и с минимални подробности. В резултат на това се появява нов литературен стил – един от най-влиятелните стилове на 20 век, вид журналистика, която е възможно най-обективна, лишена от пристрастия и лично мнение.

Един от митовете гласи, че „обърнатата пирамида“ възниква по време на Гражданската война в САЩ (1861-1865), когато репортерите трябваше бързо да телеграфират само най-важните извънредни новини от мястото на събитието, защото във всеки един момент жицата можеше да се повреди и връзката ще бъде загубена.

Но тази версия е непотвърдена, въпреки че е доста правдоподобна. Проблемът е, че има доста новини от Гражданската война, които са написани в традиционния хронологичен ред, а не в стила на обърната пирамида, където основната история е посочена в първия параграф.

Има и друга версия – принципът на “обърнатата пирамида” възниква по време на отразяването на трагичната смърт на американския президент Ейбрахам Линкълн. На 15 април 1865 г. американските вестници получават копие от телеграма от военния министър Едуин Стантън до генерал в Ню Йорк. Тази телеграма е написана на принципа на “обърната пирамида”. Едуин Стантън не е журналист или писател, но именно неговото послание е отпечатано от много големи издателства на първата страница на техните вестници.

 

Какъв е принципът на обърнатата пирамида?

Принципът на “обърнатата пирамида” е начин за създаване на текст, според който информацията се структурира и приоритизира: нейната стойност и важност намаляват от началото на текста до неговия край.

Този метод се използва най-често при писане на новини, но се използва и в блогове, рекламни брошури и редакционни колони.

Обикновено “обърнатата пирамида” се състои от 3 части:

  1. Лид. Това е първият или водещ параграф от текста, „заглавието“ или резюмето на статията, което излага основната идея на текста, само най-ценната информация.
  2. Основната част на текста – подробности, доказателства, снимки, цитати и др.
  3. Заключителната част – допълнителна информация, подобни, интересни материали, журналистическа оценка.

 

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране