Библиотека

Техника storytelling „Осемточкова дъга“ на Найджъл Уотс с прост пример

Историите са навсякъде около нас. Разказването на истории (storytelling) засяга всяка област от живота ни, от приказката за лека нощ, която четете на детето си, до управлението на бизнес, рекламата и социалния живот.
Историите са част от живота ни. Това е вид комуникация, познаване на света, себе си и друг човек. Но как се създават всички тези истории, каква е тяхната тайна, има ли някаква специална техника за изграждане на история? Или историята е просто колекция от думи, нашите мисли и преживявания? Техниките за разказване на истории, както и неговите тайни, разбира се, съществуват. В противен случай разказването на истории нямаше да бъде толкова търсено и популярно.

 

Найджъл Уотс и неговата “Осемточкова дъга”

Първо, нека подчертаем основните техники, които работят точно. Например, в тази статия ще анализираме такава техника за разказване на истории като „Осемточкова дъга“. Автор на тази техника е писателят Найджъл Уотс, който разкрива нейните особености в книгата „Как да напишем роман“.

И така, 8 точки, въз основа на които се създава сюжетната линия на всяка история:

  1. Застой или начално състояние.
  2. Първи импулс.
  3. Цел.
  4. Изненада.
  5. Решаващ избор.
  6. Кулминация.
  7. Обрат.
  8. Развръзка

Нека анализираме всеки елемент, използвайки прост пример – добре познатата приказка “Червената шапчица”.

  1. Стазис. Един обикновен ден от живота на героя, първоначалното му стабилно състояние. Стазисът може да бъде обширен или може да отнеме само едно изречение. Пример от приказка: „Имало едно време едно момиченце. Майка й я обичаше безкрайно, а баба й още повече.”
  2. Първи импулс или тригер. Случва се събитие, което превръща един обикновен ден на героя в изключителен. Самият герой не може да повлияе на това събитие. До този момент главният герой изглеждаше в неопределеност, но сега той започва да живее и да се развива.

Пример: „Веднъж мама опекла баница и казала на дъщеря си: „Иди, Червена шапчице, при баба си, занеси й баница и гърне с масло и виж дали е здрава.“

  1. Цел. Тригерът дава на героя тласък да действа и да постигне някаква цел. Тази цел може да се промени с развитието на събитията в историята.

Пример: Червената шапчица отива да изпълни поръчката на майка си: взема кошницата и отива при баба си.

  1. Изненада. Докато историята напредва, героят среща препятствия и трудности. Важно е препятствията да са непредвидими. Те могат да бъдат причинени както от друг герой, така и от фактори в средата на героя.

Например: „Тя върви през гората, а насреща  се появи сивия вълк.“

  1. Решителен избор. По пътя си героят среща неочаквани препятствия, които трябва да преодолее. В същото време той е изправен пред решителен избор. Героят се пита: „Какво да правя? Как мога да се справя с това?”.

Червената шапчица изпита страх и несигурност, но направи решителен избор и влезе в къщата:

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране