Историите са навсякъде около нас. Разказването на истории (storytelling) засяга всяка област от живота ни, от приказката за лека нощ, която четете на детето си, до управлението на бизнес, рекламата и социалния живот.
Историите са част от живота ни. Това е вид комуникация, познаване на света, себе си и друг човек. Но как се създават всички тези истории, каква е тяхната тайна, има ли някаква специална техника за изграждане на история? Или историята е просто колекция от думи, нашите мисли и преживявания? Техниките за разказване на истории, както и неговите тайни, разбира се, съществуват. В противен случай разказването на истории нямаше да бъде толкова търсено и популярно.
Найджъл Уотс и неговата “Осемточкова дъга”
Първо, нека подчертаем основните техники, които работят точно. Например, в тази статия ще анализираме такава техника за разказване на истории като „Осемточкова дъга“. Автор на тази техника е писателят Найджъл Уотс, който разкрива нейните особености в книгата „Как да напишем роман“.
И така, 8 точки, въз основа на които се създава сюжетната линия на всяка история:
- Застой или начално състояние.
- Първи импулс.
- Цел.
- Изненада.
- Решаващ избор.
- Кулминация.
- Обрат.
- Развръзка
Нека анализираме всеки елемент, използвайки прост пример – добре познатата приказка “Червената шапчица”.
- Стазис. Един обикновен ден от живота на героя, първоначалното му стабилно състояние. Стазисът може да бъде обширен или може да отнеме само едно изречение. Пример от приказка: „Имало едно време едно момиченце. Майка й я обичаше безкрайно, а баба й още повече.”
- Първи импулс или тригер. Случва се събитие, което превръща един обикновен ден на героя в изключителен. Самият герой не може да повлияе на това събитие. До този момент главният герой изглеждаше в неопределеност, но сега той започва да живее и да се развива.
Пример: „Веднъж мама опекла баница и казала на дъщеря си: „Иди, Червена шапчице, при баба си, занеси й баница и гърне с масло и виж дали е здрава.“
- Цел. Тригерът дава на героя тласък да действа и да постигне някаква цел. Тази цел може да се промени с развитието на събитията в историята.
Пример: Червената шапчица отива да изпълни поръчката на майка си: взема кошницата и отива при баба си.
- Изненада. Докато историята напредва, героят среща препятствия и трудности. Важно е препятствията да са непредвидими. Те могат да бъдат причинени както от друг герой, така и от фактори в средата на героя.
Например: „Тя върви през гората, а насреща се появи сивия вълк.“
- Решителен избор. По пътя си героят среща неочаквани препятствия, които трябва да преодолее. В същото време той е изправен пред решителен избор. Героят се пита: „Какво да правя? Как мога да се справя с това?”.
Червената шапчица изпита страх и несигурност, но направи решителен избор и влезе в къщата: