Ако смятате, че есето е обикновено съчинение по училищна програма, ще бъдете много изненадани, че това изобщо не е така. В съвременния свят есето е много популярно и е водещият литературен жанр на 21 век.
В допълнение към петицията можете да изразите своята позиция в подкрепа на социалната справедливост в есе. Авторът има възможност да сподели своите мисли и гледна точка по вълнуващи теми, след което например да публикува текста в блог или на страница в социалните мрежи. Така повече хора ще прочетат есето и ще могат да научат за социалните проблеми на нашето общество и света.
Какво е есе
Есето е очерк, съчинение в малък обем (обикновено 300-500 думи), написано в свободен начин на разказване. Това е литературен жанр, в който авторът изразява лични преживявания или доказва своята гледна точка. Няма строги изисквания за писане на есе. Има обаче някои препоръки, но ще говорим за това малко по-късно. Есето ясно изразява позицията на автора. Поради това текстът е жив и емоционален. Авторът може да напише есе от 1-во или 3-то лице (по-често).
Основни видове есе
Има много видове есета. Но като цяло могат да се разграничат следните 4 вида:
1.Разказно есе. В разказното есе авторът разказва история от реалния живот. Изглежда, че може да е по-лесно. Всъщност ангажирането на читателя във вашата история не е толкова лесно. В тази форма на есе представянето на събитията в хронологичен ред няма да е достатъчно. Авторът трябва да заинтересува читателя, да направи историята възможно най-ярка, така че читателят да иска да стане част от описаните събития и лесно да се „пренесе“ в историята. По-често такова есе се пише от 1-во лице в сегашно или минало време.
2.Описателно. Писането на такова есе може да се сравни с рисуването на картина. Авторът може да опише човек или предмет, място, събитие. Трябва да се използват сравнения, сетивни подробности, цветни епитети. Когато четете описателно есе, в главата на човек трябва да се появи картина или дори по-добре филм.
3.Аргументиращо есе. Само факти и никакви емоции. Този тип есе се основава единствено на доказателства – статистика и официални данни. В аргументиращото есе понякога се използва техника като предоставяне на контрааргумент (противоположно мнение). След това авторът опровергава контрааргумента, използвайки факти и доказателства, и по този начин затвърждава тезата си.
4.Убеждаващо. Убеждаващото есе се различава от аргументиращото по това, че освен факти, авторът изразява своите емоции и лично мнение. В такова есе авторът се опитва да убеди читателя, че е прав и да докаже своята гледна точка с помощта на факти, логика, експертни мнения и примери. Авторът трябва да изложи всички страни на аргумента, за да убеди читателя в абсолютната правота на своята гледна точка.