Процесът на писане на очерк е доста трудоемък. За да напишете очерк, не е достатъчно само да изберете тема, да съберете и анализирате информация.
Основната задача на автора е да преосмисли получената информация и да я трансформира в специална форма.
При писане на очерк се използват два метода:
- Художествен
- Теоретичен.
Теоретичният подход се използва, когато основната тема на есето е проблемна ситуация.
Но ако журналист трябва да напише очерк за човек, който се интересува от него, тогава се използва художествен метод, който ви позволява да разкриете достойнствата и недостатъците на човек, да се впуснете в неговата психология и да разберете характера на героя.
„Степента“ на художественост на един очерк може да варира в зависимост от неговата цел: единият текст може да е по-специфичен и документален, докато другият може да е възможно най-креативен.
Така всеки очерк трябва да съдържа както художествено творчество, така и факти в различни пропорции (в зависимост от целта и темата).
Често материалът за сюжета е толкова богат, непредвидим и сензационен, че журналистът може само да представи цялата информация, получена в очерка, без да прибягва до допълнителна художествена обработка.
Как се пише кратък биографичен очерк
Както вече разбрахме, обектът на портрет или биографична скица е човек – не измислен герой, а човек от реалния живот. И задачата на автора е да създаде „портрет“ на този човек въз основа на наличните факти от биографията. Четейки очерка, публиката трябва да разбере:
- кой е главният герой,
- какви са неговите ценности,
- какво е повлияло на формирането му като личност,
- какви са неговите предимства и недостатъци,
- и като цяло да разбере вътрешния му свят и характер.
Каква информация да включите в биографичен очерк
Първо, биографичният очерк трябва да посочи основна информация за неговия герой: име, фамилия, дата и място на раждане, произход, дейности и основни постижения. Но не трябва да е като изброяване на лични данни.
В очерка на първо място е характерът и вътрешният свят на героя. Следователно авторът трябва чрез фактите, взети от биографията на героя, да разкрие, например, причините за определени негови действия, да се опита да разбере как е мислил героят, намирайки се в различни житейски ситуации, как е взаимодействал с други хора и т.н.
Както можете да видите, писането на очерк е в по-голяма степен творчески процес.
Очеркът е огледало на нашето общество и неговите ценности.