Пътеписният очерк произлиза от един популярен в миналото жанр – литературното пътешествие. В продължение на много векове жаждата за нови преживявания, любопитството и интересът към други народи и страни са насърчавали хората да пътуват.
Журналистите прибягваха и все още активно използват възможностите на този жанр. Пътеписният очерк позволява на автора в непринудена и свободна форма да разкаже на читателите за своите впечатления, за интересни човешки типове, за новите неща, които се случват в съвременната действителност, да сподели мислите си за видяното и преживяното.
Какво е пътеписен очерк
Пътеписният очерк е очерк, основата на който е описание на събития, срещи, инциденти, случили се на автора по време на неговия творчески път.
Пътеписният очерк е разнообразен жанр; това са както пътни бележки, скици, така и пътеписен дневник на автора. Ето защо много често по своята структура пътеписът наподобява дневникови записи: събитията се описват последователно, както авторът ги опознава.
Освен че пътеписният очерк позволява на читателя да се запознае с реални събития и хора, както и да види случващото се през очите на автора, есето съдържа анализ на видяното и наученото.
Пред автора на пътеписния очерк стои задачата да пресъздаде цялостно картината на действителността. Най-често есето за пътуване отразява доста дълъг процес.
Пътеписният очерк, освен в литературната си форма, се използва активно в рекламната журналистика и в телевизията (телевизионна туристическа журналистика). Повечето програми за пътуване са написани под формата на пътеписен очерк.