Библиотека

Какво представляват фичърите и как да ги напишем?

Журналистиката, както всяка друга сфера на дейност, е склонна да класифицира материала. Става въпрос за анализ на журналистическите материали и групирането им в жанрови групи.

Има доста жанрове. Това е и хроника, бележки, доклади, интервюта, статии, рецензии, и есета, токшоута. С развитието на новите медии и социални платформи се появиха допълнителни жанрове – Talk vlog (ток влог), Tutorial – онлайн лекции за обучение, лайфхакове, инструкции и много други.

Сега самите читатели и зрители често могат да идентифицират всеки материал и да назоват жанра, към който принадлежи. Въпреки че строго разделение на жанрове съществува само на теория и до известна степен в информационните материали. Като цяло жанровете се характеризират с взаимно проникване, границите между тях често са замъглени. Но журналистите и още повече начинаещите трябва да разберат какви жанрове има, какви са техните характеристики и как се различават един от друг.

 

В тази лекция ще говорим за такъв жанр като Feature Writing – или характеристика, тоест подробен материал по актуална тема.

Фичърите са сложна форма на журналистика, която произхожда от Америка. Там функциите са известни от 1830 г., когато е популярна т. нар. “пени преса”. Няма еквивалент на този термин в журналистическата школа на територията на ОНД. Но има варианти като “забавна статия”, “забавно есе”. Този термин се използва и от копирайтърите и те го наричат ​​„longread“. Всяка година авторът на най-добрия игрален филм печели наградата Пулицър.

Филмът е различен от другите жанрове, тъй като този материал показва личното отношение на автора към темата. Този материал е по-емоционален, авторовата позиция или позицията на героите в него е силно изразена. Между другото, със сигурност има герой или няколко герои във функциите.

И така, писане на характеристики. Много журналисти използват тази форма на репортажи именно защото им се дава възможност да изберат тема, както и да използват по-богат речник и по-разнообразна структура на текста.

И въпреки че журналистите в този жанр обикновено имат по-голяма свобода при подготовката, все пак трябва да се спазва дисциплина и в писането.

Като цяло този стил на писане придава на историята дълбочина, широчина, колорит, блясък, дързост, разбиране, вдъхновение. Функциите могат да дадат на читателите достъп до ниво на разбиране на тема, което не може да бъде постигнато в новинарски формат. Някои използват техники на разследваща журналистика, при които репортерът открива, разкрива и изяснява досега неясна или забравена информация с голямо политическо, историческо, научно или социално значение. Други изучават незначителни подробности от историята, за да хвърлят светлина върху личния живот на героите от материала.

Фичърите могат да забавляват или разстройват, вдъхновяват или вбесяват публиката. Авторът трябва колоритно и ярко да опише сюжета, да завладее читателите с водовъртеж от събития. Героите могат да общуват, да се шегуват, да обсъждат нещо, да се смеят, да са тъжни. Стил – неформален, неофициален. Когато е възможно, се използва сегашно време, за да даде на читателя усещане за присъствие. Ако в информационните бележки всичко „човешко“ е изкоренено чисто, то в характеристиките, напротив, се подчертава. Например, в обикновените новини никога няма да видите описания на външния вид на героите, докато в една статия това е незаменим компонент. Но въпреки артистичността, функцията трябва да информира публиката.

Можем да кажем, че темата е пресечната точка на информационната и аналитичната журналистика. Освен че авторът трябва да владее журналистическия занаят, важно е и да има литературен талант, да владее художествени методи. Но не забравяйте, че чертите все още не са литературни истории, тъй като събитията, описани в тях, са абсолютно реални.

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране