Библиотека

Техники за storytelling: 6 класически сюжетни линии и техните примери

Помислете за основните техники за разказване на истории (storytelling), които също са класически сюжетни линии за създаване на всяка история, пиеса или филм.

Техниката за разказване на „драматична дъга“

След като сте определили целта на вашата бизнес история и сте извършили анализ на вашата целева аудитория, е време да започнете да създавате своята история. Но откъде да започнем, ще попитате. Правилният подход в този случай би бил да се използват методи и техники, издържали изпитанието на времето.

Защо да изобретяваме колело? По-добре е да се обърнете към майсторите на техния занаят – класически писатели, те със сигурност имат какво да споделят. Например, немският писател от 19-ти век Густав Фрайтаг основа концепцията за „драматична дъга“.

Тази техника на разказване на истории се състои в това, че историята започва с описание на жизнения път на героя. Но изведнъж има някакво важно събитие, което води до промени в живота на героя. Какви могат да бъдат тези промени, както към по-лошо, така и към по-добро. След това идва най-високата точка на напрежение – кулминацията. А събитията в историята вървят надолу. Всичко завършва с трансформацията на главния герой в резултат на изпитанията и трудностите, които е трябвало да преодолее (развръзка).

Тази техника на разказване на истории е добра, защото дава на читателя (слушателя) усещане за пълнота, известна предсказуемост и цялост на сюжета.

Структура на сюжета според американския писател Кърт Вонегът

Помислете за друг метод на класическо разказване на истории. Американският писател Кърт Вонегът описва структурата на една история, използвайки координатна система x и y:

“Човекът в ямата” на Кърт Вонегът

В началото на историята главният герой преминава през период на възстановяване – той е щастлив и късметлия. Но тогава обстоятелствата се променят и героят страда, изпитва определени трудности и изпитания. Минава известно време, всичко се подобрява за героя и той отново се връща към „щастливия“ период от живота си. Кърт Вонегът нарича тази схема „Man in a hole“ или буквално „Човек в дупка“. Това е само една от възможните сюжетни схеми, създадени от писателя.

 

6 класически сюжетни линии или основни техники за разказване на истории

В лекция от 1995 г. Кърт Вонегът каза иронично: „Тези сюжетни графики са толкова красиви, че би било чудесно да ги прехвърлите на компютър.“ И преди няколко години учени от университета във Върмонт превърнаха тази идея в реалност. Те проучиха 1700 електронни книги, разделиха всяка на блокове и успяха да изобразят графично структурата на всички тези истории. Ето какво получиха:

 

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране