Библиотека

Жанрови особенности на бележката

Текстовете, свързани с информационните жанрове, в количествено отношение съставляват по-голямата част от масовите информационни потоци. В периодичния печат, както и в медиите като цяло, такива текстове са основните носители на оперативна информация, която позволява на аудиторията да извършва своеобразен постоянен мониторинг на най-значимите, интересни събития в определена област на реалността. Всеобхватността, пълнотата на този мониторинг се улеснява от жанровото разнообразие на информационните съобщения, което става предмет на разглеждане в тази част на урока.
Жанровото определение на “бележка” съответства на типа материал, който се отличава с малък (от гледна точка на съответните представи за обема на публикациите, установени в журналистиката) по размер, който излага резултатите от определено изследване на темата на речта (запознаване с тази тема). В такива материали, ако се споменава от кой източник е получена информацията, тогава много кратко; обикновено не се казва за дълбочината на това изследване, за методите, чрез които е получена информация за темата. Не е описан ходът на това изследване, съпътстващите го емоции на автора и др.
Основното нещо за бележката е именно обобщение на резултата от изследването, „сигнализиращ“ за съществуването (или отсъствието), основните характеристики на някакво явление, събитие, човек, проблем. Освен това тези събития, явления, проблеми, аспекти на личността на човека трябва да действат като „новина“ за публиката, т. потенциална информация извън това, което читателите вече знаят. Колкото повече ще бъде този „излишък“ (естествено, в рамките на достъпна информираност), толкова по-значима ще бъде новината.

Каква е информацията, която съставлява съдържанието на такъв „резултат“?

Както бе споменато по-горе, за да се ориентира в света, да извършва дейности за задоволяване на различните си потребности, човек се нуждае от изчерпателна информация, която да му помогне да установи факта на съществуването на някои явления, тяхното значение, стойност и посока на тяхното развитие, тяхното бъдещо състояние, определят подходящите норми (рамка) на тяхното „използване“ и възможни варианти за собствените им действия (включително, вероятно, от други членове на публиката), свързани с такива явления.

Изчерпателността на информацията възниква в резултат на комбинирането (независимо дали целенасочено или спонтанно) на определени първоначални видове тази информация. А именно: факти (фактическа, описателна информация), оценки (оценъчна, оценъчна информация), норми (нормативна предписваща информация), програми (програмна, препоръчителна информация), предположения (прогностична, вероятностна, превантивна информация). В конкретна бележка може да преобладава един или друг от изброените видове информация, като цяло тя може да съдържа само един вид информация. В резултат на това има сравнително голямо разнообразие от бележки.

Ще разгледаме горните видове информация по-подробно.

 

Фактическа информация.

Фактите, както и други видове знания, се установяват в процеса на опознаване на действителността чрез различни методи. Най-често под факт в журналистиката се разбира описание на някакво явление, събитие, процес, ситуация. Въпреки че всъщност това понятие е много по-широко от изложеното и представлява надеждно знание за съществуването на голямо разнообразие от явления, както предметни, така и информационни. Трябва да се отбележи, че понякога факти се наричат ​​самите събития, явления, процеси и пр. В този случай се говори за онтологичния план на факта. За журналиста фактите са преди всичко надеждна информация, която установява реалността на съществуването на всякакви явления (обективни или идеални, т.е. информационни серии) в настоящето или миналото.

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране