Библиотека

Елементи на съдържанието

Идва вълнуващ момент, когато журналистът остава сам с купчина чиста хартия. Цялата тетрадка е написана. В главата му е калейдоскоп от числа, имена, епизоди. На журналистът предстои тайнство, което увенчава творческия процес. Резултатът ще бъде публикация. Може да предизвика взрив от читателски емоции, поток от писма. Или само редакторът и коректорът ще му обърнат внимание. Как да гарантираме, че резултатът от творческата дейност има очакваната ефективност и ефективност?
Всяка домакиня, преди да приготви ястие, прави „оформление“: определя колко и какви продукти са и необходими, така че кулинарният продукт да е едновременно вкусен и питателен. Можем да кажем, че подобно „оформление” е приложимо и за журналистическата „кухня”. Известно е, че решаващият критерий при оценката на всяко журналистическо произведение, фундаменталната основа на неговия успех или неуспех, е съдържателният критерий. А съдържанието се разбира като набор от части на обект или елементи, които образуват произведение. Тези елементи играят ролята на “продукти”, помагат на журналиста да приготви “авторско ястие” в съответствие със задачата.

Факт

От лат. “извършено”, “истина”. Фактът е знание, което е доказано вярно. Известно е, че фактът играе решаваща роля в журналистиката, стои в основата на всяка публикация. С помощта на факта се посочва състоянието на действителността. Способността му да възпроизвежда реалното състояние на нещата позволява на журналиста да постигне документална точност на работата. Умението да извличаме факти, използвайки целия арсенал от източници и методи за получаване на информация, е едно от основните неща в тази професия, защото колкото повече факти събере журналистът, толкова по-лесно ще разбере проблема, ще намери начини за решаването му.

Но е важно не само да открием фактите, но и да ги осмислим и обработим. „Факт, изхвърлен от живота, е казал Максим Горки, „е като пиле с не оскубани пера. Това изисква подготовка.” От това следва, че е необходимо да се извлече смисълът му от всеки факт и да се поднесе „на тепсия“ на читателя.

Фактът е двузначно понятие: той обозначава интегралното състояние на реалността, нашата преценка, фиксираща това състояние. Подобно единство на знание и оценка прониква в съдържателната структура на всяко журналистическо произведение.

В журналистическия материал, в зависимост от значението му, се използват различни видове факти:

  • Научните факти винаги се основават на множество емпирични наблюдения, експерименти, опит. Те са „резултат от обобщения, проверени абстрактни знания“.
  • Обикновени факти, или факти на “здравия разум” – резултат от отразяването на външни, пряко наблюдавани аспекти на реалността.


Фактите трябва да служат като тласък за изследване на причините и обстоятелствата на събитието, но е важно да запомните, че всички те трябва да бъдат проверени. Предназначението на фактите в журналистическото произведение е многофункционално: те могат да действат като аргументи и доказателства, основани на доказателства.

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране