Библиотека

Избор на събеседник – психологически характеристики

Една от професионалните задачи на журналиста е точният избор на събеседник, който да предостави необходимата информация и да привлече вниманието на медийната аудитория.
Журналистът искрено вярва, че за успеха на авторската програма е необходимо още едно условие: винаги е необходимо да се вземе предвид драматургията на личния конфликт. В диалога трябва да участват хора, които са ярки и не са безразлични един към друг, към обсъжданата тема. Особено ако журналистът работи на живо.
При избора на събеседник е много важно да се вземат предвид информационните нужди и очаквания на „целевата аудитория“. Всеки път журналистът сам преценява дали поканеният е подходящ, особено когато става въпрос за електронни медии. Притежаването на изключителна информация е само половината от битката. Личността на говорещия има значение. Журналистът преценява дали събеседникът ще може да представи не само информация, но и себе си, колко отворен и интересен ще бъде за публиката.
Важно е незабавно да определите с кого имате работа: например това доминиращ или твърд човек ли е пред вас? Това ще ви помогне да изберете правилната стратегия за поведение.

 

Доминиращ събеседник. Дори и да отиде да общува с журналист, той не се чувства наистина длъжен да отговори. Той има подсъзнателно желание за господство. Да влияеш на другите е ежедневен навик. Сигурен е, че е „мое право“ да отговоря или да не отговоря.

Той е напорист, корав човек. Прекъсва лесно и често, ще повишава тон, така че да не можете да го прекъснете. Или, напротив, може да замлъкне, принуждавайки ви да търсите подход към него. Ако ви обясни нещо, ще ви обясни и ще ви попита дали сте го разбрал правилно. Ако той слуша вашите обяснения, той със сигурност ще зададе уточняващи въпроси или ще покаже, че вече е разбрал всичко, така че вече не можете да разширявате обсъжданата тема. За него е лесно да изключи разговора по средата на изречението. Ако е необходимо, той ще прояви изискана учтивост, но вие ще се почувствате добре: краят е поставен.

Ако между вас има разногласия, той е саркастично подигравателен, рязък и груб или презрително затворен. Много му е трудно да приеме грешката си, дори и да е очевидна. И той казва: “Ами… Това е нещо, върху което трябва да се помисли.” Или: „Знаете ли, времето изтича, ще се върнем на тази тема друг път.“

Основното средство за справяне с такъв събеседник е издръжливостта, спокойствието и тактичността. Едва ли е възможно да постигнете резултати от комуникацията с него, ако използвате собствената му тактика и упражнявате видим натиск, подигравки.

За да прочетете цялата публикация трябва да влезете в профила си!
Вход Регистрация
Интересувате се какво е IMG Club и какви права ви дава? Научете повече
  • Категории

  • Абониране