Какво е репортаж
Репортажът е информационен жанр на журналистиката. Той незабавно, с необходимите подробности, в ярка форма докладва за всяко събитие. Негов очевидец или участник е самият автор.
Нашата задача е да дадем информация на хората. Но за разлика от бележката, тук вече можем да дадем някои оценки на събитието.
Основният критерий за репортажа като жанр на журналистиката е бързината на представяне на информацията. Тоест, когато се случи събитието, излиза репортаж. Това е типична форма за новини и информационни емисии.
Разбира се, трябва да има и информационен повод. Тоест събитие, което се е случило и е в основата на този жанр.
Това не означава, че можете да пишете доклади само от места на инциденти или бедствия. Може да е някакво приятно събитие в живота. Например празник на града, изложба. Тоест нещо трябва да се случи. И не непременно лошо.
Освен това самият репортер трябва да е или очевидец (наблюдава отвън), или участник в събитието. Съответно читателят ще види това събитие през очите на автора.
Критерият за качество на един репортаж е, когато читателят каже, че след като е прочел, е видял всичко с очите си. И имаше чувството, че самият той беше там.
Ако получите такава обратна връзка от читателите, значи сте направили всичко правилно.
Вашата задача е човекът да види това събитие през вашите очи. Но за това трябва сами да видите това събитие. Освен това не е лесно да участваш в него или да го наблюдаваш. Когато пишете, трябва да запомните това събитие и да го видите пред очите си.
Тогава ще успеете!
Обемът на репортажа е от 6 до 8 хиляди знака. По правило това е обемен материал. Разбира се, снимките правят материала по-жив.
Видове репортажи
Има няколко основни типа репортажи:
- Изследователски (или аналитичен)
- Постановъчен (познавателен)
- Събитиен (информационен)
В аналитичен доклад изследвате някакъв феномен и показвате нов свят на читателя. Например, вие се потапяте в готическата субкултура. Започвате да говорите с тях, да посещавате техните събития. Тоест вие изследвате този свят и след това разказвате на читателя за него.
Именно влизането ви в тази среда и самата история са повод за репортажа.
Има и инсценирани, постановъчни репортажи. Това е, когато се пробваш в различна роля.
Авторът се пробва в различни образи. Той може да бъде или електротехник, или готвач в египетски ресторант, или някой друг.
Тоест той се опитва в различни професии в различни държави и градове. В същото време той прави телевизионни репортажи за това какви трудности среща, какъв свят е тази професия.
Това може да бъде и някаква тематична информация, която ще представлява интерес за определен кръг от хора.
Има и събитиен репортаж. Говорихме за това по-горе. Това е моментът, в който се случва нещо. Отивате на мястото на събитието и записвате репортаж от него.