А ето и подготвителната работа зад гърба. Обмислени са източниците и методите за получаване на информация. Време е за обекта, който решихме да изследваме. Предстои още по-ключов момент – практическо обучение, овладяване на реалността. Науката предлага редица методи за опознаване на света около нас (пътища на изследване), които журналистите успешно използват.
Наблюдение
Наблюдение. “Метод на маската”. Наблюдението е не само начин за получаване на информация, но и важен компонент на журналистическото изследване по дадена тема. Колкото повече видове наблюдение използва авторът при събиране на фактологичен материал, толкова по-богата е творческата му палитра, толкова по-ярки са фактите, толкова по-убедителни са оценките, толкова по-дълбоки са изводите.
Във всички видове наблюдения, авторът най-често действа като свидетел на събитието. Но понякога журналист успява да стане пряк участник. Такова скрито наблюдение се нарича метод на включване, метод на смяна на професията или „метод на маската“.
Думите на А. Сент-Екзюпери са много подходящи за този метод: „Да знаеш … означава да видиш. Но за да видиш, първо трябва да участваш. Това е трудно училище. Кой съм аз, ако не участвам? .. “
Използването на наблюдение на участниците помага да се придобият нови ценности за всички участници в това активно взаимодействие. Не само публиката, не само професионалната среда, в която е въведен за своите познания, но и самият автор получава различни по характер и мащаб усвоявания.
Комуникацията с хора от различни професии, овладяването на техните умения, умението да виждат света през техните очи развиват както социална, така и обикновена бдителност и наблюдателност в журналиста. Животът в нова професионална среда, дългосрочната комуникация със своите герои помага на журналиста да придобие такова важно качество като единството на моралните насоки с публиката.
И какво ще спечели публиката в този случай, след като е оценила реалните условия с помощта на журналист, след като е проникнала по-дълбоко в отворен проблем, след като е получила съвсем различна яснота на изображението? Голямото значение на такова истинско познание се състои в това, че читателите виждат в други, непознати сфери на живота подобни, много близки проблеми, макар и възникнали в различни професионални условия. А това засилва усещането за духовна цялост, социална близост на привидно далечни по интереси хора.
И още един важен плюс на метода “маска” е, че ви позволява да осигурите висока надеждност и автентичност на показаната реалност.
Анализ
Анализ. Анализът е най-важният метод за познаване на реалността. В превод от гръцки означава „разлагане“, „разчленяване“ (умствено или реално) на обекта на елементи. Синоним на изследване. За да разбере по-добре структурата на явлението, журналистът мислено го разделя на съставните му части. Известно е, че отделните елементи са по-добре проучени от цялото. За да проучите например устройството на часовник, е необходимо най-малкото да премахнете капака от него. За да разберете защо икономиката изостава, е необходимо да анализирате работата на всички нейни служби и в резултат на това да намерите „слабото звено“.
Когато анализира, авторът първо решава следните въпроси: „Какво да подчертая?“, „В какво количество?“, „В каква последователност?“. Анализът позволява да се установят причинно-следствени връзки между факти, различни аспекти на предмета.
След като разделим обекта на части, трябва да го върнем в първоначалното му състояние. За да направите това, има следния метод, тясно свързан с анализа.
Синтез
Синтез. Ако анализът е разлагане, тогава синтезът е комбинация от различни елементи на даден обект в едно цяло. С други думи, изкачването от конкретното към абстрактното, от простото към сложното. Един вид “колекция с часовников механизъм”.
Чрез синтеза журналистът стига до следващия метод за познание на реалността.
Обобщение – логичен преход към по-високо ниво на абстракция чрез идентифициране на общи черти на предмета. Преминавайки от по-малко общото към по-общото с помощта на синтеза, авторът установява връзки между различните аспекти на явлението. Търси да открие общото в индивида, явлението във факта, проблема в събитието.
Често един на пръв поглед незначителен факт става повод за сериозно изследване. В този случай журналистът използва друг метод, наречен индукция.